FLORANSA,  İTALYA,  SEYAHAT

Floransa Seyahat Rehberi – Floransa Katedrali Kadrajda

Floransa seyahat rehberi ve Floransa gezilecek noktalar gibi bir şey okusaydık bizim için çok faydalı olabilirdi. O nedenle incelemenizi tavsiye ediyorum. Çok fazla görmediğimiz yerleşik halkıyla ve harika Hard Rock Cafe’siyle mükemmel bir şehir. Bu şehirden gerçekten de büyülenmiş bir şekilde ayrılabilirsiniz. Biz şahsen giderken hala Santa Maria del Fiore katedralini ve yediğimiz Hard Rock Cafe burgeri ve ortamının harikalığını düşünüyorduk. Maalesef biz buraya sadece günübirlik gittik, geldik. Son dakika planı olduğu için bilet biraz pahalıya geldi. Ancak bileti gitmeden önce ayırtırsanız cep yangınlarına maruz kalmadan harika bir gün geçirebilirsiniz.

Floransa Seyahat Rehberi

Floransa tarihi içerisinde, İtalya Krallığına başkentlik yapsa da bu kısa sürmüştür. Floransa İngilizce Florence, İtalyanca ise Firenze olarak geçmektedir. Kuzey İtalya’da bulunan Toskana olarak geçen bölgenin başkentidir. Tam bir Rönesans aynası olan Floransa kenti Arno nehri etrafında kurulmuştur. Burada birçok esere, mimari ve tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Kentte otobüs ulaşımını görsek de bisiklet kullanımı da vardır. Biz yürüyerek keşfettik. Önerimiz bu yönde olacaktır. Floransa’da konaklamadık. Ancak bir seferinde Floransa planı yapıp sonra sağlık sebebi ile iptal ettiğimiz tur için Ramada otelinden yer ayırtmıştık. Gayet güzel ve mantıklı bir seçenek olarak gözümüze çarpmıştı. 

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

FLORANSA’YA ULAŞIM

Yolculuğa karar verdiğimizde Hotel Rubino’da oturmuş, öyle duruyorduk. Hemen Roma Termini tren istasyonuna giderek Floransa için biletlerimizi aldık. Artık geriye bir gün sonra çıkılacak yolculuğun heyecanı vardı.

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Çayları, kahveleri hazırlayın. Yola çıkıyoruz. Harita üzerindeki mavi yer ya da herhangi, farklı bir yerden Santa Maria del Fiore-Floransa Katedraline ulaşabilirsiniz. Google maps öyle diyor. Mavi noktalar üzerinden gidildiğinde Informazioni Turistiche olarak geçen Türkçesi Turist Info noktası olan bir bina göreceksiniz. Oradan bazı bilgiler ve harita edinebilirsiniz.

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Oradan çıktıktan sonra sağa dönerek kaldırımları takip ediyoruz. Gerçekten de sanki bir köy ortamına şehir silüeti giydirmişler gibi. Gördüğümüz yapılar hem eski bir havada hem de yeni bir görünümde gibi hissettiriyor. Bu hissiyat ile yürümeye devam ediyoruz. Yol üzerinde görebileceğiniz gibi otobüsler belirli güzergahlarda çalışmakta. Bazı otobüsler büyük iken bazıları da görece oldukça küçük olduğu dikkatimizden kaçmadı. Bu düşünceler ile kaldırımın otobüslerin geçtiği güzergahından devam ediyoruz. Yol üzerinde eczaneler, kahve dükkanları ve döviz büroları gibi yerlerin önünden geçiyoruz. Yürüdüğümüz bu cadde Panzani olarak geçmekte ve üzerinde sıra sıra oldukça fazla dükkan bulunmakta.

Bu yol üzerinde devam ederken bir anda kalabalığın arttığını fark edebilirsiniz. Sanki Inception filmindeki gibi insanların üzerinize yürüdüğü hissiyatını verebilir. Korkmayın, çünkü Floransa Katedraline yaklaştık. Hatta bakın ileri, biraz daha ileri bakın canım, evet işte gözüküyor 🙂 Oraya gelmeden önce onun hemen önünde yer alan Battistero di San Giovanni – Aziz Giovanni Vaftizhanesini inceleyelim.

Floransa Seyahat Rehberi

AZİZ GIOVANNI VAFTİZHANESİ – Floransa Gezi Rehberi

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Bu vaftizhane aslında küçük bir bazilika tarzındadır. Sekizgen bir mimari yapısı bulunan bu vaftizhanede pek çok ailenin bireyleri vaftiz edilmiştir. Bu yapının bir yanında Cennet Kapıları olarak bilinen bronz kapılar mevcuttur. Romanesk mimarisine sahip bu yapı renkli sütunlar ve pek çok taş ile oluşturulmuştur. Romanesk sözlüklerde romana ait olarak geçmektedir. Roma İmparatorluğu ve devamında oluşturulan bir mimari kültürdür.

Aziz Giovanni Vaftizhanesi’nde pek çok ünlü vaftiz edilmiştir. Bunlardan birisi de ünlü İtalyan şair Dante Alighieri’dir. Dante’nin Evi de Floransa’da görülecek yerler arasındadır. Devamında oraya da uğruyoruz.

Cennet kapıları, Michalengelo tarafından isimlendirilse de Lorenzo Ghiberti tarafından yaklaşık 20 yılda yapılmıştır. Kapıların bölmelerinde ise İncil’de anlatılanlar oluşturulmuştur.

Aziz Giovanni Vaftizhanesi çevresini gezip, kapıları ve detayları inceledikten sonra yolumuzu Santa Maria del Fiore’ye doğru çeviriyoruz.

Floransa Seyahat Rehberi

SANTA MARIA DEL FIORE – FLORANSA KATEDRALİ

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Burası tam bir mabet arkadaşlar. Hani takımların görkemli statları olur da mabet diye nitelendirilir ya. Burası da Floransa’nın mabeti. Floransa’yı tarif edenlerin ilk anlattığı şeyler arasında gelmektedir.

Santa Maria del Fiore, Floransa’nın oldukça ünlü ve büyük bir katedralidir. Bu katedral gotik bir tarzdadır. 1296-1436 yılları arasında inşası tamamlanmıştır. İnşası Santa Reparata Kilisesi üzerine olmuştur. Dışı için beyaz, yeşil ve pembe renklerde mermerler kullanılmıştır.

Santa Maria del Fiore Floransa gezilecek yerler sıralamasında tartışmasız ilk sırayı alır. İçerideki en ünlü eserler ise 24 saat düzeni ile oluşturulmuş bir saat ve Kıyamet Günü – Last Judgement freskleridir. 24 saatlik bir düzene sahip olan bu saat Paolo Uccello tarafından yapılmış ve hala çalışmaktadır. Last Judgement ise Giorgio Vasari’nin ünlü eserlerinden biridir. Kubbesine 400 üzerinde merdiven ile çıkılmaktadır. Buradan ise güzel bir manzaraya sahip olursunuz.

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Biz ne mi yaptık? Biz buraya çıkmadık arkadaşlar. Parası biraz fazla geldi. 2 kşi toplamda 20 Euro yapıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Ancak size bir tüyo. Bunu eğer Floransa’da iken okuyorsanız. Yazıyı bitirince karar verin gerçekten çıkıp çıkmamaya.

Hadi şimdi hemen buranın yanındaki Giotto Çan Kulesine biraz daha yakından bakalım.

Floransa Seyahat Rehberi

GIOTTO ÇAN KULESİ – Floransa Gezi Rehberi

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Adından da anlaşılacağı üzere Giotto tarafından 1359 inşa edilen bu çan yaklaşık olarak 84 metre yüksekliğe sahiptir. Bu çan kulesi kare bir tasarıma sahiptir ve dışı göze hitap eden oldukça hoş renklerden oluşturulmuştur. Asansör olmadığı da edindiğimiz bilgiler arasında yer almaktadır. Anlayacağınız üzere buraya da çıkmadık. Biraz daha sabrediyoruz. Bu arada siz şu an bir yere çıktığımızı biliyorsunuz. Ancak ben gezerken içim kıpır kıpır para olayları dolayısı ile Floransa manzarasını kaçırmak da istemiyorum, o kadar parayı bayılmakta. Endüstri mühendisleri bizim maliyetleri optimize edin moduna geçmek üzereyken az ileride bi’ şeyler fark ettik.

Floransa Seyahat Rehberi

LOGGIA DEL BIGALLO

Floransa’da bulunan bu yapı geç Gotik mimarisine bir örnektir. Şehirde bulunan kemeraltı mimarilerinden biridir. 1352 yılında yapımına başlanan bu kemeraltı 1358 yılında tamamlanmıştır.

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

PONTE VECCHIO – ESKİ KÖPRÜ

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Ponte Vecchio, Eski Köprü, Arno nehri üzerine kurulmuş ve her yıl binlerce ziyaretçinin akınına uğrayan Floransa’nın gözde mekanlarından biridir. Köprüyü izlemek ayrı bir zevk iken köprüye çıkıp Arno nehrinin telaşsız dinginliğini gözlemlemek ise ayrı bir zevktir.

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Bu köprü 1345 yılında inşa edilmiştir. Yıkılmayan ve üzerinde sofa tarzı çıkıntılar ile dükkanları bulunan oldukça estetik ve seyre doyulmaz bir yerdir. Uffizi ve Palazzo Pitti’yi birbirine bağlama görevi görmüştür.

Köprü üzerinde 13.yüzyıldan beri çeşitli dükkanlar bulunmaktadır. Bu dükkanları balıkçılar ve kasaplar vb. oluşturmaktaydı. Ancak daha sonralarda bu yasaklanarak altın sarrafı ve mücevher satıcılarına izin verilmiştir. Böylece zenginleşme durumunun iyileştirilmesi amaçlanmıştır.

Köprü üzerindeki bazı dükkân fiyatlarının yanına yaklaşılamazken siz sadece seyir için bile olsa mutlaka köprüye çıkın. Orada pembe bornozlu bir teyzeye denk gelmiştik. Ekim ayında kıyafet durumu, ayağındaki terlikleri ile kötü bir durumdaydı. Elinde bardağı ile bir şeyler istiyordu. Umarız ki gereken ilgi ve yardımı hala bulabiliyordur. Bir gün tekrar yolumuz düşerse teyzeyi tekrar bulup onunla konuşacağız.

SANTA MARIA NOVELLA BAZİLİKASI

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Tam bir tarih ve mimari cenneti olan Floransa’da bulunan bir diğer ünlü bazilikadır. Yanında bulunan sütunu 4 kaplumbağa heykeli taşımaktadır. Tren istasyonu ile neredeyse yan yana olan bu yapı oldukça yakın bir konumdadır. İçeride çeşitli fresk çalışmaları yer almaktadır. Kendisini fark etmemenizin imkânı yok. Oldukça güzel bir yapısı var.

Floransa Seyahat Rehberi

SIGNORIA MEYDANI

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Signoria Meydanı Floransa’da bulunan büyük meydanlardan bir diğeridir. Bu meydan ise içerisinde bulunan Vecchio Sarayı ve bazı eserler dolayısı ile görülmeye değerdir. Meydan içerisinde çeşitli kafeler, restoranlar, bazı heykeller görebilirsiniz. Bunlara ek olarak faytonları da fark edebilirsiniz. Biz fiyat sormadık. Faytonlardan yana şansımız bir tek Eskişehir’de güldü. İstanbul Adalar’da sorduğumuz fiyat kısa tur için 75 TL olunca vazcaymıştık. Bunlara ek olarak Vecchio Sarayı da buralarda.

Floransa Seyahat Rehberi

VECCHIO SARAYI

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Arnolfo de Cambio tarafından tasarlanmış ve 14.yüzyılda yapılmıştır. Torre d’Arnolfo kulesinden Floransa manzarasına oldukça iyi bir şekilde hâkim olabilirsiniz. Belediye sarayı olarak da kullanılan bu saray 16.yüzyılda Vasari tarafından restore edilerek son halini almıştır.

İsim size bir şeyler çağrıştırdı mı? Biraz düşünün ya da 3 başlık yukarı gidin 🙂 Vecchio, İtalyancada “eski” anlamına gelmektedir. Yani bu sarayın adı Eski Saray. Çünkü Medici ailesi diğer sarayı olan Pitti sarayına taşındıklarında Palazzo della Signoria olan isim Palazzo Vecchio olarak değiştirilmiştir.

PALAZZO VECCHIO MACERAMIZ

Peki bu sarayın bizim için önemi ne? Biz bu sarayın fotoda görmüş olduğunuz kulesine çıkalım dedik. Çünkü fiyatı yaklaşık olarak 3 Euro idi. Floransa Katedralinin oradakine çıkmaya göre nispeten daha ucuz; kişi başı 10 Euro nerde, 3 Euro nerde 🙂 Nitekim buraya çıkmak istediğimize karar verdik. Müze kısmı ayrı bir ücret ile gezilebilir dendi. Biz istemedik, amacımız sadece Floransa manzarasını görmekti. Zaten dışarısı açık hava müze gibi olduğundan yeterince doyuruyor.

Neyse biletleri aldık ve merdivenleri tırmanmaya başladık. Bu merdivenleri çıktıktan sonra bi’ çok yerde manzara açıldı. Ve durup seyretme imkânı yarattı. Sonra da devam ettik. Ve sonunda Floransa manzarası ayaklarımızın altındaydı. Ancak bu manzaraya inanılmaz bir yer daha ekleyebiliriz. Floransa Katedrali. İnanılmaz bir manzara arkadaşlar ve işin en güzel yanı şu ki, herkes Floransa Katedrali’nden çevreyi çekerken biz direkt olarak Floransa Katedrali’ni çekiyorduk. İnanılmaz bir manzara. Bu nedenle eğer bütçe durumu kritik ise ve farklı bir yaklaşım yakalamak isterseniz, burayı öneririz. Durun daha bitmedi. Bir sürü foto çektik, izledik, eğlendik. Derken artık aşağı inelim de bi’ şeyler yiyelim dedik.

ÖNEMLİ: Aşağıdaki fotolardan ikincisinde siyah parmaklıklar üzerinde beyaz noktalar görünmekte. Göz ya da farklı bir rahatsızlığı olanların bakmaması önerilir.

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Aşağı inerken bir gariplik oldu. Kader ağlarını ördü. Derken bir kapıdan geçtik ancak giderken böyle bir kapıdan geçtiğimi hatırlamıyordum. Resmen gezmekten hayal görme noktasına mı geldik noldu diye düşünürken anladık ki müze kısmındaydık. Çıkmak için geri dönüp yürüdük. Ancak biraz önce orada boş boş duran kapının dış tarafında güvenlik görevlisi duruyordu. Hayda dedik, şimdi ona derdimizi anlatana kadar diğer taraftan çıkalım dedik. Bu arada kısmette varmış diyerek müzeyi de gezdik tabi. Diğer kapının da iç tarafında görevli duruyordu. Herkesin girdiği yerden nasıl çıkıcaz diye düşünürken birileri giriş yaptı ve biz de o arada o kapıdan sıvıştık. Resmen 3 Euro’ya hem Floransa manzarası, hem müze hem de Floransa Katedrali’nin o eşsiz görüntüsünü anılarımıza attık. Böyle bir şans yok, siz sakın denemeyin.

Müzeden biraz bahsedelim. Çok teferruatlı, rehber eşliğinde tek başınıza giremeyeceğiniz yerleri de gezebiliyorsunuz. İçeride harika eserler mevcut.

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Vecchio Sarayı denilince aklıma gelen klişe ancak oldukça muhteşem bir yerden bahsetmek isterim. Bu yerin adı 500 Yüzler Salonu (Salone dei Cinquecento, Hall of Five Hundred) oldukça mükemmel bir yer ve ortamı sizi alır götürür. 1494 yılında yapılmıştır. 500 kişilik bir konsey ile bir kişiye nazaran daha demokratik kararların alınabilmesine imkân sağlamıştır. Görmenizi tavsiye ederiz.

Floransa Seyahat Rehberi

DANTE’NİN EVİ – MUSEO CASA DI DANTE

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Pek çok belgeye göre, bir kilise ve meydan arasındaki alanda yer alan ev, ortaçağ Floransa’sında Alighieri ailesine, 13.yüzyılda, konaklama imkânı sağlamıştır. Günümüzde ise Dante Müze Ev olarak kullanılmak ve pek çok ziyaretçinin gezi noktalarına dâhil ettikleri yerdir.

Girişte Dante’nin heykelini ve Alighier ailesinin soyağacını görebilirsiniz. İçeride Madonna of Mercy resmi bulunmaktadır. Odalarda Dante’nin zamanında kullanılmış olan paralar, elbiseler gibi çeşitli şeyleri keşfedebilirsiniz. Duvarlarda Cennet, Araf ve Inferno gibi resimler bulunmaktadır.

PITTI SARAYI

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Pitti Sarayı oldukça büyük ve öneml bir yapıdır. Medici Ailesinin taşındığı adres burasıdır. Tasarımı Brunelleschi’ye aittir. İçeride Modern Sanat Galerisi, Kral daireleri gibi yerler bulunmaktadır. Biz içeriyi keşfedemedik. Ancak dışarıdan oldukça muazzam bir görüntüsü var.

Floransa Seyahat Rehberi

PIAZZA DELLA REPUBBLICA

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Floransa’nın en ünlü meydanlarından biridir. Tam bir alışveriş ortamıdır. Tabi ayırdığınız para önemli 🙂 Giubbe Rosse isimli kafe burada yer almaktadır. Burada atlıkarınca görmeniz mümkün. Oldukça eğlenceli bir yer.

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Floransa Seyahat Rehberi

HARD ROCK CAFE

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Buradaki Hard Rock Cafeyi es geçemezsiniz. Biz bulmak için sorduk, soruşturduk. Hiç vazgeçmedik. Hatta bir ara haritaya gömülmüş bir vaziyette bi’ sağa bi’ sola bakınıyoruz, bi’ acaba nerde Hard Rock cafe şurda mı burda mı diyoruz. Bu düşünceler arasında yanımıza bir kız yanaştı, “Hard Rock Cafe şurdan dönünce karşınızda” dedi ve yürüyüşüne devam ederek hızlıca uzaklaştı. Kız Türk ve adresi söyleyip teşekküre fırsat tanımadan direkt uzaklaştı.

Bir seyahatte daha garip bir olay yaşamanın haklı gururunu bizimle paylaşır mısınız??? :)))))

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

İçerisi oldukça güzel bir yer. Hemen biri masamıza geldi. “ne vereyim abime” dedi aa dur bir dakika hatlar karıştı bu o hikâye değil :))) belirli masalardan sorumlu belirli görevliler var. Bizim masamıza bakan kişi geldi. Mönüyü bıraktı, gitti. Sonra çağırdık ve siparişimizi verdik. Domuz eti istemediğimi belirtince kadın direkt “dini sebeplerden ötürü değil mi?” dedi. Aşinalar artık demek ki. Sonra kağıda adını yazarak “farklı bir sipariş için bana seslenebilirsiniz” dedi. O an yemeği beklemeye başladık. İçerisi o kadar güzel ve büyük ki, koca bir tiyatro sahnesi ve o büyüklüğe yakışır büyüklükte bir ekran ve içinde müzik klipleri dönüyor. İçeride tam bir tiyatral hava oluşturulmuş. O derece mükemmel bir yer. Yemeğimiz geldi ve tam bir Hard Rock Cafe klasiği. Yedikten sonra içerisini gezmeden olmazdı. İçeride bir filmde kullanılan mükemmel bir Vespa’dan tutun da Steve Jones gitarına, sanatçıların kıyafetlerinden tutun da çeşitli broşlara kadar tam bir kültür objeler ortamı oluşturulmuş. Yemeğinizi burada yemeniz şiddetle tavsiye olunur.

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Dönerken gerçekten de geri dönmenin verdiği hüzün ve yaşadığımız mükemmel günün anılarını da yanımızda götürdük. Umarız bir sonraki ziyaretimizde konaklama imkanımızda olur ve Floransa Katedrali’nin o eşsiz görüntüsünü gece de keşfedebiliriz. Aşağıda seyahatimizden bazı fotolar bulabilirsiniz.

Floransa Seyahat Rehberi

Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi
Floransa seyahat rehberi

Floransa seyahat rehberi

Umarız keyifle okumuş ve beğenmişsinizdir. Eğer ki beğendiyseniz sosyal medya paylaşımları ile bloğumuzu coşturun ve yorumlarınızla bize destek olun. Sosyal medyadan takibe de bekleriz. İşte adresimiz instagram. Seyahatlerimize ve günlük hayatımıza ortak olabilirsiniz. roma hakkındaki yazımız için tık tık!

Dünyayı Gezerken görüşmek dileğiyle…

2 Yorum

  • PiGLeT

    Yine harika bilgiler içeren bir yazı olmuş. Bir gün seyahat planlarsam yazınız rehberlik edecek. Emeğinize sağlık güzel insanlar🙋‍♀️🙋‍♀️ (By PiGLeT)

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir