Oylum-Onur bayaiyi.com
ROPORTAJ

Röportaj – bayaiyi.com

bayaiyi röportaj… Bir gün bloglar arasında dolaşırken farklı ve harika bir blog sayfası, bayaiyi, ile tanıştık. Bayaiyi bloğunda neler yoktu ki. Özellikle de İstanbul’un havasını bu sayfada koklayabilir ve onların baktığı pencereden dünyaya ve İstanbul’a bakabilirsiniz. İlk bakışta GÜNDE1RESİM ve COFFEEPLAYLIST başlıklı paylaşımları ilgimizi çekti. Instagram fotolarındaki kaliteden zaten söz etmeye gerek yok, oldukça iyiler. Şu sıralarda ise instagram’da da takip edebileceğiniz üzere bir coffee shop’ları var ve bir gün elbet denemeye gideceğiz. 

Bahsettiğimiz ve röportaj yaptığımız bu güzide insanlara, Oylum & Onur Yüksel çifti, buradan bir kez daha teşekkür eder, ileride tanışmak umuduyla sizleri röportaj ile baş başa bırakıyoruz. Sorularımızı direkt olarak cevaplayanları belirtmek için öncesinde cevaplayanların isimlerini de belirttik. Keyifli okumalar… 

  • Neden bayaiyi.com cokiyi.com da olabilir miydi mesela. İsim seçimini nasıl yaptınız?

Onur : “Baya iyi” kendi aramızda çok kullandığımız bir sıfat. bayaiyi.com adresini aynı isimde blog ve instagram sayfasını açmadan seneler önce almıştık. Çok iyinin daha iyisi anlamına geliyor bizim için. İlk hecesinde vurgu yaparak, elimizle işaret ederek, heyecanla kullandığımız bir sıfat bu. Ortak zevkimizi yansıtan, ikimizin de “baya iyi” dediği şeyleri paylaşıyoruz sadece.

  • İstanbul’da en sevdiğiniz semt neresi ve neden?

Oylum: Balat. Sur içinde, Haliç’in kıyısında, tarihi zenginliklerle dolu bir mahallede yaşamak bize göre İstanbul’un sonuna kadar tadını çıkartmak demek. Yürüyerek İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne gidebiliyoruz, daha büyük bir lüks olabilir mi?

  • Fotoğraflarla gezmek mümkün mü sizce? Yoksa onlar sadece gezenlere mi bir şeyler anlatır?

Onur: Eğer gezmek istiyorsanız sadece bir kitap sayfası bile sizi yolculuğa çıkarabilir. Önemli olan çıktığınız yolculuğu ne kadar daha devam ettirmek istediğiniz.

  • Fotoğraflarınız ve renk tonları mükemmel derecede güzel. Bu fotoları çekerken böyle olması yönünde bir çabanız var mı yoksa güzel fotoyu yakalar işlemesini ben yaparım modunda mısınızdır?

Oylum : Çok mutlu ettiniz bizi, çok teşekkürler. Fotoğraflarımızı çok net ve doğru ışıkta çekmeye özen gösteriyoruz, en çok vakti o fotoğrafı çekmek için harcıyoruz. Fotoğrafta kullandığımız renkler, bizim o fotoğraf ile anlatmak istediğimiz hikayenin bir aracı sadece. Her fotoğrafta bir hikaye var, biz de o hikayeyi kendi pastel renklerimizle anlatıyoruz.

  • Evliliğinizi buradan tebrik ederken neden Kenya’yı tercih ettiğinizi sormak isteriz?

Oylum : Çok teşekkürler. Büyük kedilere karşı büyük bir merak ve hayranlık duyuyorum. Onur da Afrika’yı ve hayvanları çok seviyor. Aklımıza Kenya’da evlenmek gelince, başka bir olasılık düşünemez olduk. Hayatlarımızı birleştirdiğimiz günün, aynı zamanda bir serüven olmasını istedik. Bize beklediğimizden daha fazla ilham ve cesaret verdi Afrika. Evlendiğimiz gün (19 Kasım 2010), aynı zamanda hayatlarımızı değiştirmeye karar verdik. Daha çok seyahat edeceğimiz, daha çok fotoğraf çekeceğimiz, haftanın her günü her saatini birlikte yaşayacağımız bir hayata başladık.

  • En çok eğlendiğiniz seyahatlerden ilk 5’i nasıl sıralarsınız?

Onur: Seyahatlerimizde sanat, tarih ve doğa arayışındayız hep. Bulduklarımız ne kadar benzersizse seyahat o kadar eğlenceli oluyor bizim için. İlk sırada Masai Mara, ikinci sırada Serengeti var. Kanımız başka akıyor Afrika savannalarında dolaşırken. Kamboçya üçüncü, Vietnam dördüncü sırada. 2017’de yaptığımız Yunanistan seyahati de çok eğlenceliydi, 3000 km yol gittiğimiz müthiş bir rotaydı, o da 5 olsun. 2010’dan beri her sene tekrarladığımız Likya rotamız ise Türkiye’de favorimiz.

  • Eskişehir’in konuğuydunuz. Eskişehir’i nasıl buldunuz? Sizin pencerenizden Eskişehir’i yorumlarsanız seviniriz.

Oylum: Eskişehir’de sadece yarım gün vakit geçirebildik ama Eskişehirli arkadaşlarımızın rehberliği sayesinde hızlandırılmış bir ön gösterim gibi oldu. Met helvası, Talkan kurabiyesi, boza, çiğ börek ve balabanı en iyilerinde tattık dersek, hangi mahallelerde dolaştığımızı ortaya çıkar galiba. Eskişehir’e müzeleri gezmek ve Frig Vadisi’ne gitmek için yakında yeniden geleceğiz.

  • Son olarak kahve dükkânı için neden Balat? Gerçi sadece bir kahve dükkânı gibi de durmuyor. Henüz gelemedik ancak ilk fırsatta oralardayız. Fotolarından anladığımız kadarı ile oldukça sıcak ve şirin bir havası var.

Onur: Çok teşekkürler, İstanbul’a geldiğinizde mutlaka bekleriz. Balat’ta yaşadığımız için Balat’taki eksikleri yakından görüyorduk. Balat tarihi sokaklarıyla bize mutluluk veriyor, biz de Balat’a bir fayda sağlayalım istedik. Balat’ın tarihi değerlerini tanıtmak için bir harita hazırladık, kahve dükkanımıza gelen herkese haritamızı ücretsiz olarak veriyoruz. Aynı zamanda bağış amaçlı 3 saatlik fotoğraf yürüyüşleri düzenliyoruz, biz hiçbir ücret almıyoruz. Katılanlardan sadece Balatlı çocukların eğitimi için TOG Vakfı’na bağış yapılmasını istiyoruz. Biriken bağışlarla çocukların eğitimine katkıda bulunmaya çalışıyoruz.  

Kendilerini daha iyi tanımamız için verdikleri samimi cevaplar için Oylum & Onur’a tekrar teşekkür ederiz. Umarız mutluluğunuz ve seyahat tutkunuz her zaman bir önceki günden daha çok olur.

Aşağıdaki linklerden de kendilerine ulaşabilirsiniz.

Websitesi: bayaiyi.com blog

Instagram: baya_iyi

Twitter: baya_iyi

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir