TURKİYE,  YAŞAM

PAZARTESİ SENDROMUNA SAVAŞ AÇANLAR

Güzel güzel oturduğumuz Pazar akşamında aklımıza yarın ki iş düşünce dur şu Pazartesi gününe bi’ dalaşalım dedik. Nedir bu Pazartesi’nin olayı. Hayır anlamıyorum yani, saygılı da davranıyoruz. Pazartesinin de yazabilirdim ancak saygımızdan Pazartesi’nin filan yazıyoruz. Bir de özellikli davranıyoruz. Bi’ dedik hiç bulaşmayalım, Allah’ından bulsun. Ama yok bu böyle olmaz. Bugün Pazartesi’nin olayını çözecez, lamı cimi yok.

Hiç de bilimsel yaklaşamıcaz olaya. Zira haftanın ilk günüyüm diye bu kadar kasılan bir günü bir de bilimsel yaklaşımla övemem hiç. Adamdaki ego tavan zaten. Ulan hafta sonu senin kadar yapmıyor be.

Neyse arkadaşlar konumuza tam anlamıyla girecek olursak esas amacımız pazartesi sen kim köpeksin de her hafta başı bu kadar zorluyosun insanları sorunsalını çözmek. Sana inat biz de en çok Pazartesi günümüzü eğlenceli şekilde geçiricez. Bu dakikadan sonra da pazartesi yazıcam. Word’ü bile ele geçirmiş yahu, ben küçük yazıyorum Word çeviriyor. Buradan Bill Gates’e sesleniyorum. Prim vermeyin şu pazartesine bu kadar. Hep bunlardan şımarıyor bu kadar.

İL İL pazartesi İLE MÜCADELE

pazartesi gününü bir saykılın başı gibi düşünmeyerek başlayabiliriz. Bir şeye başlatmıyor ki, yok ki öyle bişi gibi cümleler yardımcı olabilir. Ne pazartesi sendromu mu biz bilmiyoruz hiç, duyuyoruz diyen de bir kesim var elbette. Onlardan olup pazartesi gününe istediğini vermeyelim. İnadına yaptığımız işten, derslerden vb. eğlenelim, hep birlikte enerjik ve mutlu olalım.

Aşağıda bazı illerde pazartesi ile mücadelede uygulanabilecek çeşitli yöntemler var. Hangisi sizin olayınıza uyarsa oradan yürüyebilirsiniz.

İZMİR’DE pazartesi

Ahh, İzmir’im. Benim canım memleketim. Sabahları deniz kokusu, hafif esintisi, çok kıymetli, iyi yürekli ve yardımsever insanları ile Ege’nin İncisi.

İzmir tam bir yaşanılacak kent arkadaşlar. Ancak ev, araba, yazlık ve emeklilik kelimeleri ile birlikte çok sık kullanılır oldu. Bu da beni tribe sokuyor. Arkadaşlar ne kadar erken yol alabilirseniz İzmir’e o kadar iyi. İzmir yaşanılacak ve eğlenilecek bir yer. Her yaşın şehri, İzmir.

Evet diyelim İzmirdeyiz. Napabiliriz? Nasıl bozarız bu pazartesinin havasını?

Arkadaşlar İzmir’in yazı ayrı güzel kışı ayrı güzel. Uyandınız. İş için yollara düştünüz. Hemen saat 10’daki toplantıyı düşünmeyin. yani onu da düşünün de biraz daha ileriye de bakın. Orda arada bi’ yerlerde öğle arası var. Öğle arası geldi mi, tercihinizi dışarıda yemekten yana kullanabilirsiniz. Ofise söylemek zaten az gördüğünüz güneşi iyice görünmez kılacaktır. Tamam, pazartesinin gücünü kıracak mükemmel bir yer biliyorum, sorun yok. Ofisten çıktınız mı yakın olanlar hemen Kıbrıs Şehitlerine akabilir. Orada hafif ya da yeteri kadar yendikten sonra ilerleyin. Az ilerilerde Brewmood cafe var. Oradan bi’ kahve çeşidi, tarzınıza göre farklı türlerden seçebilirsiniz. Çıkartmalardan neşeli bişiler de seçerek bardağa yapıştırdınız mı ver elini deniz kıyısı. Yolun devamından sahile inerek kıyıdan kıyıdan ufak tatlı bir yürüyüş. Bu arada akşam için Mervelerle, Burcularla konuşup planlamalar. Akşam nereye aksak havaları. Derken işe dönüş. Çay molasında bizim bloğu takip, instagramımıza bi bakış. Derken akşam oldu bitti gitti. Akşam iş çıkışı da bi’ nefes almaya Konak Asansör de fena olmaz. Dario Moreno şarkıları eşliğinde küçük bir yolculuk ve kahve molası. Hele ki İzmir’de ilk pazartesi iş gününüz ise bi başka tat verebilir.

Buralara uzak çalışanlar da sevdikleri şeylerle meşgul olabilirler. Akşam planlarını ayarlayabilirler. Evde güzel bir film, takip edilen bir dizi gibi, öğlen ise yedikleri favori yemek ya da restoranları tercih edebilirler. Kahve sohbetleri de fena olmaz.

Böylece pazartesinin havasını alırken kendi modumuzu da yükseltebiliriz.

ESKİŞEHİR’DE pazartesi

Eskişehir’de pazartesi neler yapılabilir dersek. Adalar orada, Sazova orada. Hele ki Adalar’da daha önce gitmediğiniz bir kafeyi keşfetmece ya da Travelers’ Cafe’de muhteşem bir pizza ve üzerine tahinli tiramisu. Olmadı mı Cafe del Mundo’ya geçerek bir kahve ve müzik arası verebilirsiniz.

Adalarda ara sokaklarda keşfedilmeyi bekleyen inanılmaz kafeler varken bu pazartesinin egosuna fırsat tanımayın. Sadece Adalarda yürümek ve temiz havanın tadını çıkarmak da oldukça harikadır. Biraz eğlence arayanlar ise öğle arasını lunaparkta değerlendirebilir.

Biraz alışveriş de öğle arasında kafa dağıtmak için idealdir. Sonuçta önemli olan pazartesiye kafa tutabilmek. 

Bunlara fırsatı olmayan, uzak bir yerde çalışıyorsanız severek okuduğunuz bir kitap, tatil planları ya da eğlenceli müzikler ile okuyacağınız hikayelerimiz ile pazartesinin elindeki tüm kozları alabilirsiniz.  

İSTANBUL’DA pazartesi

Belki de en şanslı pazartesi mücadele ekibi İstanbul’da. Çünkü İstanbul’da her adımda bir etkinliğe yaklaşılabilmektedir. İş başladı mı, hiç pazartesi ile yüz göz olmayın. Kokup bulaşmayın şuna, bırakın takılsın. Siz öğleyi düşünün. Öğle oldu mu sevdiğiniz, güzel bir restoran tercihiniz olabilir. Özellikle Karaköy, Galata tarafı çalışanlar harika bir ocakbaşı deneyimi için ve pazartesiye hareketin en ağırını çekmek için Mükellef Ocakbaşı’nı tercih edebilir. Oldukça kolay bir ulaşıma sahip. Eğer bu bizi kesmez daha başka derseniz de aynı yerde Mükellef’in bir de çatı katı bulunmaktadır. Galata Kulesine karşın tüm içtenliğinizle pazartesiye selam çakabilirsiniz. Bunlar bize uymaz derseniz de. Sizi İstiklal’e alalım. Ancak belli bir noktasına kadar gitmeniz tavsiye olunur. Son gittiğimizde tramvay çalışmaları devam ediyordu.

Ya da iki adım geçiverin karşıya. Hemen hızlıdan bir balık ekmek. Mis gibi. İster köprüde ister tarihi Eminönü balıkçılarında. Üstüne bir de balıkçıların yanından lokma ziyafeti çekildi mi. Keyifler tıkırında zaten ne kaldı işin bitmesine yahu.

Kadıköy’de çalışıyorsanız da sahil orada hazır. Ara sokaklardaki bir kafeyi keşfedebilirsiniz. Oldukça yakınsanız Moda tramvayına atlayabilirsiniz.

Çok aç değilimcileri de Galata Kulesindeki İstanbul simülatörüne alabiliriz. O da oldukça güzel bir deneyim olabilir. En olmadı kahvenizi yudumlar ve bizim blogdan bir seyahat okurken kendi planınızı yaparsınız.   

Bu tarz yerlere yakın olunmadan da sevilen şeyler yapılarak pazartesine cevap verilebilir. 

Aslında hoşlandığınız şeyleri yaparak eğlenebilirsiniz. Mutlaka saydıklarım yapılmalı diye bir şey yok. Mesele; iş aralarında, öğle yemeklerinde ya da sabah uyanınca herkesin kendine yakın olan yerlerde ve eğlendiği şeyleri yapması ve “pazartesi sen kim köpek beni telaşa sokuyosun” diyebilmesidir. Gerisi zaten çorap söküğü gibi gelir.

Unutmayın pazartesi yani en nihayetinde bir gün, hayır nedir yani!

Umarız keyifle okumuş ve beğenmişsinizdir. Eğer ki beğendiyseniz sosyal medya paylaşımları ile bloğumuzu coşturun ve yorumlarınızla bize destek olun. Sosyal medyadan takibe de bekleriz. İşte adresimiz; instagram Seyahatlerimize ve günlük hayatımıza ortak olabilirsiniz.

Roma yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

dunyayigezerken

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir