Amsterdam seyahat rehberi
HOLLANDA,  SEYAHAT

Amsterdam – Heineken Fabrika Müzesinde Kendimizi Kaybettik

Şu an bu sayfayı okuyorsanız öncelikle teşekkür ederiz. Demek ki okunuyoruz. İşte bu muhteşem bir haber. Ancak Heineken rehberinden önce Amsterdam şehir rehberini okumak isterseniz sizleri şu linke alalım 😀 işte link.

Heineken Experience, yani Heineken Tecrübe,heineken experience website, gerçekten sizi alıp başka diyarlara götürebilecek bir yer. Burası gerçekten oldukça değişik bir yer. Heineken bir bira markası ancak kurdukları müze ile kuruluş ve şu anki süreçlerine sahip çıktıkları ortada gerçekten. Heineken güzel bir yer. İçeride gezerken burayı böyle bir yer yapmanın acaba kimin fikri olduğunu merak ettik. Yapılan mekan iç tasarımı oldukça güzel, zevkli ve de eğlenceyi bilen biri tarafından tasarlandığı çok açık şekilde belli. Bu tarz yerler hep ilgimi çekmiştir. Çünkü oldukça eğlenceli ve keyifli bir yer. Motomot turist gezilerine renk katmak için baş sırada geliyor böyle yerler. Hele ki böyle eğlenceli bir yer ise keyifle gidiyorum. Hadi birlikte daha yakından inceleyelim.

Gidip, gezip gelince Heineken ile ilgili filmi izlemenizi tavsiye ediyorum. Gerçekten ilginç ve güzel bi film. Anthony Hopkins, Heineken beyefendiyi canlandırıyor. Bknz. Kidnapping Mr. Heineken

Genel Bilgi

Ziyaret Saatleri:

Pazartesi – Perşembe  10:30 – 19:30. Son giriş ve bilet satış için son saat : 17:30.

Cuma -Pazar  10:30 – 21:00 Son giriş ve bilet satış için son saat : 19:00. (Yaz ve kış dönemi saatler için lütfen sitesinden kontrol ediniz)

Bilet Fiyatları:

Heineken Experience bilet fiyatları yetişkinler için 16 Euro, TL olarak acıcık yüksek, ancak ziyarete değiyor 🙂 3 tur seçeneği mevcut. Kanı kaynayıp bana buralar yetmez diyenler ekstra olarak VIP (çok önemli kişi 🙂 ) turuna ve hadi şu şehri sallayalım! turuna katılabilirler. Turun adı tam olarak bu olmasa da buna yakın bknz. Rock the City. Bu tur aynı zamanda Heineken Experience tur ile birlikte A’dam Tower ve kanal gezintisini de kapsamaktadır. (Herşey içinde 25 Euro’cuk) 🙂  Fiyatları yazıyon da siz ne yaptınız derseniz; Biz heineken experience de çok eğlendik. Sonrasında da kendi teknemizle kanal turumuzu yaptık 😉

Yok ya biz de verdik parayı aldık kanal turu gişesinden biletimizi. Paşalar gibi olmasa da genç ve öğrenci edasıyla kanalda gezintiye çıktık. Tur teknesiydi yani 🙂

Çıktıktan sonra beni burası kesmedi, daha çok şey bilmeliyim gibi düşüncelere dalarsanız, sizi App store ya da Google play‘e alalım. Çünkü Heineken bir de müze için uygulama yapmış. Uygulamada sesli ve videolu bilgiler var.

HEINEKEN EXPERIENCE GİRİŞ

Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi

Burası Heineken Experience girişi. Gerçekten şu tecrübe ismini hakeden bir yer yapmışlar. Çünkü oldukça bilgi ve deneyim yaşadığımız bir yer oldu. Adamlar ilginç fikirler bulmada usta ya. İçeride bir de demo simülasyon var. Girip bizim AVM’lerdeki 10D olayına giriyorsunuz. Ancak oturarak değil ayakta tutunarak. Ve sizi bir bira tohumu ya da damlacığı olarak yanılmıyorsam simüle ediyolar. Onunla değişik bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Daha fazla bilgi spoilera girer. 🙂 Tam da 10D değil, “çok da şey yapmayın yani”, normal tadında ekrandan sizlere sunum 🙂 Sadece biraz hareketli bir yerde ayakta duruyorsunuz. sıkı tutunun o sebeple 🙂

NASIL GİDİLİR?

Stadhouderskade tramvay durağı Heineken Experience’a oldukça yakın, bu durağı tercih edebilirsiniz. Tabi yakınlık kavramı göreceli bir kavram. Ya da Van Randwijk anıtının karşısında bu fabrikayı görebilirsiniz. Zaten bulamazsanız “napcan kader diyip” vazgeçmeden bir sormayı dene 🙂 ya da haritalardan bak, teknoloji ile barışık olmak bir gezgin için oldukça önemlidir.

BİR AMSTERDAM HATIRASI

Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi

Bu hatıra bizim en büyük dostumuz. Biz oradaydık geyiklerinin en büyük ispatı. Müzenin içerisinde bunun gibi daha pek çok nesne var. Bunlar eğlenceli aktiviteler. Tabi foto çekecek birilerini bulmanız gerekiyor. Fakat dikkat edin çok kalabalık olmasınlar. Çünkü daha sonra siz de o grubu foto çekiyorsunuz. Buna da gezgin sinerji’si denir :D. Sinerji alanı arttıkça da sizin foto yeteneğiniz gelişir. Benden söylemesi, sonra neden uyarmadın demeyin yorumlarda :))

HEINEKEN ŞİŞE & LOGOLAR

Oooooooooo lingo lingo şişeler…… 😀 Orda bu şarkıyı söyleyerek büyük bir grup oluşturup, öyle gezdik diye bir hikayemiz yok, o yüzden o moda girmeyin hiç ;))

Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi

Bu şişe adı fotoda olduğu üzere WOBO şişe. 1960 yılında kullanılmıştır ve Freddy Heineken‘e şişeler hakkında dahiyane bir fikir gelmiştir o yıllarda. Şöyle ki, bu şişeler ile geri dönüşümü canlandırıp ev inşa etmeyi düşünmüştür. Belki de tahta direkli evlerinden daha iyi olabilirdi. Ne dersiniz? Ancak yine de ayakta alkışlanmalı, çünkü dönemin oldukça ilerici ve ilginç fikir örneklerinden biri.

Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi

Fotoğraftaki bu logolar reklam ve imaj çalışmaları amacıyla kullanılmıştır. Heineken abimiz logo değişimlerinin daha güçlü başarılara götüreceğine inanmış.

FAMOSA EN TODO EL MUNDO

DÜNYACA ÜNLÜ

Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi

Al bir de burdan yak! Arkadaşlar, bildiğimiz üzere, ki ben o zamanlar yeni öğrendim, famosa en todo el mundo, dünyaca ünlü anlamına gelmekteymiş. Gerçekten de ünü ilk zamanlardan günümüze kadar ulaşmış, bir dünya markası.

Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi

Bu müze fabrikanın içerisinde bir de ağıl var. Bu ağılda farklı isimlerde atlar var. Bu atlardan biri de Gerard. Poz vermek istemiyor 😀

Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi

HEINEKEN TESLİMAT EKİBİ

Heineken’in eskiden ürünlerini dağıtıma çıkardığı bisikletler. Gerçekten de Amsterdam temasına çok uygun. Hele bir de ekipte biz de olunca. Ee biraz zorlansak da çabuk alışırdık 😀

Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi

HEINEKEN BARMEN SEÇMELERİ

İçerideki etkinliklerden biri de bira köpüğünü ziyan etmeden doldurmayı öğrenmek üzerine. Bu da kullanılan bir uygulama ile oluyor. Bardağı tutuş açınıza göre ekrandaki bardak bira ile dolmaya başlıyor. En sonunda da size başarı oranınızı gösteriyor. Ben başardım, gidenler denesin 🙂

Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi

İçeride çok fazla etkinlik var, can sıkıntısına vakit yok. Biraz içeride gezindikten sonra bir oda keşfettik. Daha doğrusu labirent gibi bir alan. Her bölmede farklı bir uygulama, size orayı sevdirecek güzellikte etkinlikler mevcut. Bu odada da bir barmen vardı. Ancak bu gerçek bir barmen. İçeride bir hikaye anlatıyor. Hikaye bira ile köpüğün arkadaşlığı hakkında. Anlatarak olayın heyecanını kaçırmak istemiyorum. Hikayenin sonunda da size bir soru soruyor. Size dediğime bakmayın, baya kalabalık bir grup insanla birlikte bekliyorsunuz orada. Neyse, soru şuydu, x bir ülkede “şerefe!” sözü nasıl söyleniyor. Ülkeyi hatırlayamadım ancak bir kişi bildi. Ödül de bira, tahmin edeceğiniz üzere. Ancak içeride verilen yeşil bir bileklik ile bir ya da iki hakkınız var diye biliyorum 🙂

Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi

Heineken birasının içeriğinden bir kısım diye hatırlıyorum bu tankları. O kadar büyük ki telefon kamerasına sığmadı. Burada içecek gibi bir şey tattırıyorlar.

Bir ara şişeler ve ışıkların olduğu koridora girdik. Gerçekten Disko Disko Partizani! durumu mevcut. Hele ki beyaz dişlerle gülümseyince süper oluyor. 😀

HEINEKEN EXPERIENCE

EĞLENCE

Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi
Heineken müze rehberi

HEINEKEN EXPERIENCE SİMÜLASYONU

Önünde sıra olan ve içerisinde simülasyon olan bir oda var. İçeriye girdikten sonra, içeride sanal gerçeklik yaratan bir sistem var. Sizi bira üretiminde kısa ve keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Sürpriz sonlu bir simülasyon katılmanızı isterim.

Gerçekten de size anlattığımdan çok daha keyifli ve eğlenceli bir simülasyon. Ayakta durarak izlediğiniz için tutunmanızı öneririm.

Heineken Experience müze fabrikası gerçekten oldukça ilginç bir yer. Buraya iyi ki gelmişiz dedik mi, dedik efenim. Burada gerçekten çok keyifli vakit geçireceksiniz, garanti. Burada bir de hediyelik eşya kısmı var ki. Şapkalardan tişörtlere kadar ne ararsanız mevcut. Harika bereler var, hatta fabrikanın bir bölümünde adınıza özel bira şişesi dahi yaptırabiliyorsunuz. Ancak dikkat edin bazen şişeler havalimanından geçemiyor. Sıvı taşıma kuralı yüzünden. Ancak boş şişe için danışabilirsiniz. İzin verirlerse ne ala, yok vermezlerse yapacak bir şey yok.

Heineken Experience’de kesinlikle yapın dediklerimiz;

 1. Hatıra kartonunda fotoğraf çekilin, çekemiyorsanız çok kalabalık olmayan gruptan yardım isteyiniz 😀
 2. Şişeleri, logoları incelemeyi ihmal etmeyin.
 3. Ağıla mutlaka bakın.
 4. “Şerefe!” kelimesinin ülkesini doğru tahmin etmeye çalışın.
 5. PS oyunları ve langırt gibi takım oyunlarını deneyin.
 6. Işıklı ve şişeli odayı bulun ve disco disco partizani 😀
 7. Bira üretim simülasyon turuna mutlaka katılın.
 8. Kısacası Experience’ın doyasıya tadını çıkarın ve hediye çılgını dostlarınız var ise hediye almayı ihmal etmeyin. Sonra “keşke gitmeseydim Amsterdam’a” dedirtmesinler 😀

Umarım bu yazıdan oraları hissedersiniz ve gidince çok eğlenirsiniz.

Sayfamıza e-mail aboneliği yapmayı unutmayın ki, yazılar dumanı üstünde ulaşsın sizlere. 

Dünyayı Gezerken görüşmek dileğiyle yoksa hala Instagram profilimizi takip etmediniz mi? Hadi ama, Instgram’a tık tık!

Bu arada Vlog işine de el attık. Roma vlog için buraya tık.

 Ayrıca barselona yazımız için de buraya tıklayabilirsiniz.

2 Yorum

  • dunyayigezerken

   Evet haklısınız, burası ayrı bir yazıda anlatılması gerekilen bir yer. Biz de gezerken detaylıca öğrenmeye gayret ettik. Heineken Müzenin oldukça keyifli ve eğlenceli bir ortamı vardı. Gezerken oldukça eğlenmiştik. Çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir