Vatikan seyahat rehberi
İTALYA,  SEYAHAT,  VATİKAN

Vatikan Seyahat Rehberi – Vatikan Keşfindeyiz Canım Sonra Arayayım!

İşte söz verdiğimiz Roma Seyahat Rehberi Bölüm 2’yi oluşturan Vatikan Seyahat Rehberi yazımıza geldik.

Yorucu bir hafta sonunun ardından eve geri dönüş başladı. Arabaya park yeri sorununu da çözdükten sonra sevdiğimiz şeylere daha fazla vakit ayırabilecek bir ortam oluştu. Bunlardan ilki biraz öylece durup sakinliğin ve sükûnetin tadını çıkarmak, diğeri “ya yine nereler gezilmiş diye sosyal medya kontrolü” ve şimdi ise Roma gezi Rehberi’nde söz verdiğimiz Part 2.

Her zamanki Totemimizle başlayayım, dikkatinizin dağılmaması için çay arası verene dek tekrar mola yok. Haydi şimdi çaylar, kahveler hazırlansın…

Vatikan Seyahat Rehberi

Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi

1929 yılında kurulan Vatikan nüfusu 2017 itibarı ile yaklaşık olarak 900 civarındadır. Vatikan papa kelimeleri arka arkaya geldiğinde çok da sürpriz bir durum olmaz. Çünkü Vatikan, Katolik mezhebinin yönetim merkezidir.  Papa’nın seslendiği halk burada toplanmaktadır. Aslında bir nevi Vatikan Şehir Devletidir. Roma şehrinde bulunan bu yer, içerisinde girilebilen ve içeride geleneksel kıyafetleri ile görebileceğiniz İsviçreli askerler tarafından korunan ve girilemeyen alanlara sahiptir. Devlet başkanı olarak Papa bulunmaktadır, ki aynı zamanda Katolik mezhebinin ruhani lideri konumundadır.  

Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi

Ben Vatikan’a Ekim ayında iş amaçlı gittim. Gittiğim zamanlar ülkemizde Kurban Bayramı öncesine denk gelmekteydi. Bu münasebetle bazı şakalara maruz kaldım; ooo ne o Papa’yı görmeye mi, el öpmeye mi gibi 🙂 Şakalar bu tonda olduğunda göğüs geremiyecek varsa bayram tatilleri yerine farklı tarihler gezenin takdirine kalmıştır 🙂

Girişte olağanüstü bir sıra ve dolayısı ile bende de bir hadi canım, burada da mı sıra, “hayır yani bize de mi sıra, Ey Romalılar” diyecekken oranın farklı bir bölge olduğunu anlayarak son serzenişimi içimden dillendiriyorum.

Sıra bitene kadar lafı uzatarak sizi sıkmıcam tabi ki. Hadi macera başlasın. Tam da başlayamıyor. Çünkü daha metro çilesi var.

Vatikan Seyahat Rehberi

VATİKAN BU METRO mu yoksa METROBÜS mü?

Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi

İzmirliyim, orası ayrı. Ancak az çok İstanbul görmüşlüğümüz var. Ve bu metro İstanbul metrobüs ile yarışır. Edirnekapı durağında en önde beklerken ve yığınla 34Z gelirken her otobüste kendimi en arkada bulduğum sonra da gülerek sıraya tekrar girdiğim durumları burada da yaşadım.

Metro o kadar kalabalıktı ki herkes bu dini temsiliyeti olan bölgeyi görmek için metroyu hınca hınç doldurmuştu. Japonya mı Çin mi görevlilerin yolcuları ittirdiği metroya ramak var, içerisi zaten tıklım tıkış. Lütfen kamera çantaları öne, pasaport ve cüzdan da ön cebe. Sonra cüzdanı çekmişler, pasaport uçtu gibi şeyler duymayalım, üzülürüz biz de.

Metroda herkes durumun farkında. Çoğu da yabancı turist zaten. Hal böyle olunca kimin suratına baksam sıkışıklıktan dolayı yüzlerde muzip bir gülüş var. Neyse ki ben tam kapıda kalmıştım. Hengameye çok da bulaşmıyordum.

Ottaviano – San Pietro – Musei Vaticani metro hattı Roma metrosunun A hattıdır. Bu hat ile indikten sonra vatikan yakın bir konumda. Gezerken rehberli turlar yazan dükkanları es geçmeyin, en azında bilgi alın. Aaa bi dakika onlar zaten sizi buluyorlar. İlginç hikayeler bizde bitmez. Çekiyoruz tuhaf olayları.

Vatikan Seyahat Rehberi

VATİKAN MÜZESİ REHBERLİ TURLAR

Vatikan çevresinde oldukça fazla sayıda rehberli turlardan bulmanız mümkün. Ancak Vatikan Türkçe rehber var mı araştırmak aklıma gelmedi. Ancak onları aramanızdan ziyade onların sizi bulmaları gibi bir durumu var. İzmir’de hiç Kemeraltı çarşısını gezdiniz mi bilmiyorum. Ancak onların da bu tarz bir durumu var. Dışarılarda durup sizlere kendi rehberli turlarını anlatarak katılmanızı sağlamaya çalışıyorlar. Başımıza gelen bir olay ise bizim bu turlara olan bakışımızı değiştirdi.  

Yolda bazen bina fotoları çekerken bazen de arkadaşımla sohbet ediyordum. Derken yanımıza biri yanıştı. Hayda adımlar senkronize gidiyor. Biz hiç oralı olmadık başta. Sonra hemen konuşmaya başladı. Kız soruyor, biz susuyoruz.

                Kız: Hi, do you want to join our guided tour for Vatican?

                Biz: Suskunluk.

                Kız: İtalyanca olarak aynı soru?

                Biz: Yine susuyoruz. Zaten ne dicez. Tek bildiğim Si, No 🙂

                Kız: İspanyolca olarak aynı soru?

                Biz: Susma forever.

Kız artık dayanamadı. “Where are you from” dedi. Biz de rehberli turlarla ilgilenmiyor gözükmek için İngilizce bilsek de cevaplamamıştık. Bu sefer Turkish, Turco dedik. Kız, “Abi öyle desenize ya” dedi. Arkadaşlar burası çeviri değil. Öyle Türkçe olarak dümdüz söyledi. Bu sefer durduk ve gülmeye başladık. Çevredekiler bunlar neye gülüyor der gibi suratımıza bakıp geçiyorlar. Derken bir düşünelim dedik, kız rehberli turu anlattı. İşte kulaklık veriyorlar, rehber veriyorlar ve de SIRA BEKLEMEDEN Vatikan a giriyoruz. Öyle bir sıra var ki anlatılmaz bir durum. Sanki “Açılışımıza özel iPhone 1000 TL” diyen teknoloji marketi havası var. Ben de öyle bir yerde sıranın dükkânı 2-3 defa dolaştığı, bekleyenin saçlarının ağardığı, bebeklerin yiğit olarak harman olduğu bir teknoloji kuyruğu görüp sonra gidip bu kuyruk beklenmez demişliğim var. Oradan biliyorum 🙂

Neyse kız anlatmaya başladı. Ben aslında İranlıyım dedi. Annemler filan Sakarya’da yaşıyorlar. Ben de çalışıyorum ve burada okuyorum gibi bişiler anlattı. Derken ofislerine vardık.

Ofiste herkes bekliyordu. Son koltukları boş kalmış Gaziemir dolmuşları gibi ofisteki kadro doldu, biz de Vatikan’a doğru yola çıktık. Zaten oldukça yakın.

Vatikan’a girmeden önce

İçeriye girmeden benim de sonradan öğrendiğim şeyi sizlerle paylaşayım. Vatikan’a giriş kıyafet kuralları ile biraz dikkat edilmesi gereken bir durum. İçeri girerken ve gezerken bazı kıyafet kurallarına uyulması önerilmektedir. Bu nedenle gitmeden netten kısa bir araştırma yaparak detaylı olarak dikkat edilmesi gerekenleri öğrenebilirsiniz. Vatikan giyim kuralları ve bunun gibi pek çok bilgi için bir tık yeter. Vatikan Müzesi, the Sistine Chapel, St. Peter’s Basilica ve Vatican Gardens sadece uygun giyimli ziyaretçilere açıktır. Dekolte kesim, kolsuz kıyafetler, şortlar, mini etekler ve şapkalar izin verilmeyen kıyafet türleridir. Vatikan’a şortla girmek durumunu ise denemeye çalışmadım. Pantolonumu giydim, gittim. Sonuçta o kadar yolu geri dönüp, tekrar geri gelmek işime gelmez 🙂 

Hadi çayları, kahveleri yenileyelim. Ooo saatin kaçı olmuş resmen boş bardak yanımda kalmış. Ben de bir çay alıp geleyim.

Vatikan’a girerken

Herkes geldiyse yola devam. Vatikan gezi rehberi başlasın.

Elinde şemsiyesi, çok şık, hanım hanımcık yaşı epey ilerlemiş, tecrübeli hem İtalya’da yıllardır yaşayan hem de İngilizcesi sular seller gibi (bu lafa da hayranım, sular seller gibi) bir kadın bizi arkasına taktı, biz de onun salladığı şemsiyeyi takip ederek ördek yavruları gibi gidiyoruz. Önümüzde benden gençler, baya gençler, var. Yaşları 17-18, ben tura çıktığımda ilk şu ülkeden başladım. Şimdi buraya kadar geldim. Aralarda çalışıyorum filan diye anlatıyor. Şöyle durdum ve tekrar Avrupa’da yaşam kavramını düşündüm.

Bu sohbetler eşliğinde Vatikan’ın önündeki inanılmaz kuyruğu ES geçerek girişe geldik. İlk defa bir sırayı atlamanın tadını yaşadım. Sanki oyunda bölüm sonu canavarından önce ateş bitkisini alan Süper Mario gibiydim. Rehber pasaportlarımızı aldı ve kulaklıklarımızı verdi. Vatikan gezilecek noktalar açısından oldukça geniş ve büyük bir yer.

Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi

Ve artık Vatikan içerisindeydik. Bizim First Lady görünümlü rehberimiz anlatmaya başladı. Bu sırada çeşitli posterlerin önünden geçtik. Bunlar içerideki bazı bölümlerin fotolarını da içeren posterlerdi. Bu posterde Sistina Şapel‘in muazzam tavanını görmek mümkün. Foto yasak olduğundan satın alınması düşünülebilir.

Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi

Hristiyanlar bu ortam içerisinden ziyaretlerini tamamlayıp hacı olarak geri dönüyorlar. Bu açıdan Hristiyanlar için Vatikan ziyaretleri önemli bir yerde duruyor. Vatikan çeşitli önemli konulardan ve maddi ve manevi pek çok esere ev sahipliği yaptığından mütevellit UNESCO Dünya Miras Listesindedir. Vatikan bayrağında beyaz renk Papa’nın melekliği, sarı renk ise Tanrının güneşi ile ilişkilendirilmektedir. Ortasında Aziz Petrus’un anahtarları bulunur.

Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi

Vatikan Seyahat Rehberi

SAN PIETRO MEYDANI

Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi

San Pietro Meydanı bazilikanın tepesinden oldukça güzelce görünmekteymiş. Ben bunu yaşayamadım. Ancak pek çok fotoğrafını görünce ben buraya nasıl çıkmadım dedim. Bu nedenle yukarıdan bakışını da keşfedin. Ben tecrübe etmedim, ancak ücretine mukabil bilet alınarak çıkıldığını biliyorum.

Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi

Oldukça büyük bir alan. Biz oradayken yerlerde sandalyeler vardı. Ona rağmen alan küçülmemişti. Fotoğraf çeken insanlardan sıyrılarak birkaç kare yakalamanın peşine düşmeden önce şöyle bir etrafa bakındım. Karşımda duran yapı ve üzerindeki aziz heykeller bulunmakta. İnanılmaz bir manzara. Şu an bu koca alandan yolu arkanıza aldığınızda karşınıza çıkan devasa yapının adı San Pietro Bazilikası.

SAN PIETRO BAZİLİKASI

Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi

Eski bazilikanın yenileme çalışmaları kapsamında bazilika şu anki görünümüne kavuşmuştur. Bu koca yapı üzerinde Vatikan bayrağının sembolünü ve çeşitli aziz heykellerini taşımaktadır. Bu azizler ile ilgili notlar ise önemli fakat burada yer verilemeyecek kadar kapsamlıdır. Bu yapının en üst noktasına yürüyerek ya da asansörle çıkabilirsiniz. İkisinin de ücreti farklı, seçim sizin.

Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi

Vatikan Seyahat Rehberi

CORTIE DELLA PIGNA

Bu sanat eserlerinden uzaklaşarak biraz açık hava ve inanılmaz figürlerin yer aldığı bir bahçeye çıktık. Daha öncesinde daha da uzun bir bahçe olarak yapılmış. Rönesans dönemi yapı hâkim. Bahçenin ortasında ortak merkezli iki küre şeklinde heykel bulunmakta. Heykel bronzdan ve Arnaldo Pomodoro tarafından yapılmıştır.

Ayrıca tavus kuşu heykellerinin iki yanında bulunan ve ortasında çam kozalağı heykeli bulunmakta. Önceden Pantheon yanında bulunmaktaymış.          

Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi

Tüm Vatikan’ı bir günde gezerim diyen koca yürekli insanlara sesleniyorum. O kadar da küçük değil. Tamam şehir devleti dedik de o kadar da değil. Bu nedenle ya önceliklerinizi belirleyin. Yani şu noktaları mutlaka görmeliyim diyerek bir hedef liste oluşturun. Bu tabi 1 gün ayıracaklar için geçerli bir kavram. Onun haricinde ben burayı bitiririm, gerekirse İtalya Konsolosluğu ile konuşur ve Vatikan’ı gezmeyi tam bitiremedim, vizemi uzatın derim diyen varsa tutmayalım. 🙂

Biz 1 gün ayırdık ve resmen eserlerden, müzeden ve özellikle Sistine Chapel’den büyülenerek çıktık. 1 gün bile yeterince doyurucu oldu, ki daha fazla sahip olan şanslı kişileri düşünemiyorum bile.

Vatikan Seyahat Rehberi

SISTINA ŞAPEL (SISTINE CHAPEL) 

Şiişşşşşşşşşş şişşşşşşşşşt.

Oldukça güçlü ve tüm şapeli dolduran bir dolgunlukta bir ses ara ara “Şiiiişşşşşşşşş” diyerek ziyaretçileri düzen ve sessizlik konusunda uyarmaktadır. Burada fotoğraf vb. çekimler yapmak yasak diye biliyordum. Bu nedenle çekim yapmadık. Zaten oldukça hissedilir şekilde uyarıyorlar. Ancak ortam o kadar değişik ki oranın tarifini burada yapmam imkânsız. Eğer giderseniz mutlaka uğrayın ve o duvar resimlerine, çizimlere, yeteneğe bir bakın. İşte size Robin Williams’ın Good Will Hunting filminden bir replik;

If I asked you about art, you’d probably give me the skinny on every art book ever written. Michelangelo, you know a lot about him. Life’s work, political aspirations, him and the pope, sexual orientations, the whole works, right? But I’ll bet you can’t tell me what it smells like in the Sistine Chapel. You’ve never actually stood there and looked up at that beautiful ceiling.

Daha da görmeye gerek yok diyen olursa bizim yapacağımız bir şey yok. Mutlaka görün. Robin abinin sözü üstüne başka tavsiye vermeye gerek görmüyorum.

Adını Papa IV. Sixtus’tan alan bu şapel Vatikan’ın gözbebeği konumundadır. Duvarları 15. yüzyıl tasarımına sahiptir. Papa’nın resmi ikamet yeridir. 1477-1480 arasında Papa IV. Sixtus tarafından restore edilmiştir.

Şapelin tavanı ise 1508 yılında işe alınan Michelangelo tarafından yapılmıştır. Hz. Adem’in yaratılışı ve Hz. Adem ve Havva’nın Bahçe’den çıkarılması en ünlü iki duvar resmidir (fresk). Tanrının Hz. Adem’e hayat vermesinden ve Cennet Bahçesinden kovulmalarına kadar resmedilmiştir.

Şimdiden söylemeliyim ki içerisi çok kalabalık. Burada öyle dur bir şöyle hayran hayran bakayım modu çok işlemiyor, oldukça kalabalık bir ortam. O yüzden orada durduğunuz her anın tadını çıkarın.

VATİKAN MÜZELERİ

Bizim rehber Vatikan müzesi hakkında bilgiler veriyordu. Bu bilgiler eşliğinde gezdik, dolaştık. Müzeler topluluklu bir yapıya sahip. Yani aynı küme içinde değerlendirilmekte ve çoğul ismiyle Vatikan Müzeleri olarak anılmaktadır. Bu müzelerde önemli heykeller bulunmaktadır. Zamanında dönemin Papa’ları için yapılan bu mekânlar artık birer müze görevi görmektedir. Bu müzelerde mermerler, çeşitli heykeller, hatta ve hatta Mısır’dan antikalar vb. görmeniz mümkün. Sıradaki fotolar Vatikan içerisinde gezerken muhtelif yerlerde çektiğimiz fotoğraflardan birkaç tanesidir.

Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi

Vatikan Seyahat Rehberi

SPİRAL MERDİVENLER

Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi

Oldukça güzel görünümlü bu merdivenler gerçekten ilginç bir mimariye sahiptir. Bu merdivenlerin tasarımı 1932 yılında İtalyan mimar ve mühendis Giuseppe Momo tarafından yapılmıştır. İç içe iki merdivenden biri aşağı iniş diğer ise yukarı çıkış yönünde tasarlanarak ilk bakışta garip hisler uyandırabilir.

VATİKAN BAHÇELERİ

Bu şehir devletin yaklaşık yarısını bahçelerin oluşturması çok da şaşırtıcı değil. Kafamızı çevirdiğimiz yer yeşil alan ve yüz ölçümü de küçük olunca sonuç bu olmakta. Ancak bahçelerin varlığı hem doğa ile özdeş bir alan hem de sanattan yüzünü doğaya dönmek isteyen gezginler için bir nefes alma yeri oluşturmakta. Ancak yine de ufak serpiştirmeler ile de olsa belli eserler bahçelerde de bulunmaktalar.

VATİKAN RADYOSU

Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi

Vatikan Radyosu, internet sayfasında da belirttiği üzere ana görevi; Hristiyan mesajlarını ücretsiz, bağlılıkla ve verimli bir şekilde duyurmak ve Katolikliğin merkezini diğer ülkeler ile iletişimde tutmaktır. Guglielmo Marconi tarafından kurulmuş ve 1931 yılında Pius XI tarafından resmi açılışı yapılmıştır. Birçok yayın yöntemi kullanılarak 45 farklı dilde yayın yapılmaktadır. (kaynak: http://en.radiovaticana.va/about-us)

Arkadaşlar, şayet tüm gezdiğimiz yerleri detayıyla anlatmaya kalksak tam bir Roma tarihi dersi gibi olur. O kadar çok, çok, çok fazla şey var ki. Baktığınız ufak bir heykelin ardında dahi sayfalarca tarihi bilgisi bulunur. Bu nedenle gezdiğimiz yerlere az da olsa değindik. Bu arada bazı fotolar ile merakınızı arttırmak amacındayız ki foto ve bilgilerle çok fazla spoiler vermeyelim. Sonuçta Vatikan tam bir keşif yeri. Bu nedenle artık Vatikan’a veda ediyoruz ve rotamızı Castel Sant’Angelo’ya çeviriyoruz. Birbirlerine oldukça yakınlar.

Vatikan Seyahat Rehberi

CASTEL SANT’ANGELO

Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi

Hükümdar Hadrian yönetiminde yapımına başlanmıştır. İçerisinde gizli geçiş ile Vatikan’a gizli geçiş bulunmakta ve de Papa’nın güvenliği sağlanmış.

Kalenin önünde Ponte Sant Angelo köprüsü bulunmaktadır. Bu köprü oldukça güzel ve hoş bir mimari ve görünüm sunmaktadır. Tiber nehri kıyısındadır. Tepede ise melek heykeli bulunmaktadır. Zaten kalenin Türkçe olarak ismi: Kutsal Melek Kalesi.

Vatikan seyahat rehberi
Vatikan seyahat rehberi

Kalenin dışı ve iç mekanları zaman zaman inanılmaz panoramik manzaralara imkan verse de aslında belli bir hüzün de ihtiva etmektedir. bir diğer önemli nokta ise Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın bu kalede hapis kalmıştır.

Buradan güzel anı ve fotolar ile ayrıldıktan sonra hadi size Trastevere’yi de tanıtalım. Yoksa Roma seyahatimiz yarım kalır.

TRASTEVERE

Roma gezilerinde yapılan eksikliklerden biri de Trastevere bölgesine hiç uğramamaktır. Hâlbuki Trastevere’nin öyle bir güzelliği var ki. Roma’nın insanlarının sıcakkanlılığına, Arnavut kaldırımlı ara sokaklarına, yerel pizza dükkânlarına ve burada yan yana oturarak insanların sohbetlerine ortak olma olayına hayran olmadan Roma’dan ayrılmayın.

Trastevere’ye biz tramvay ile gitmiştik. Tramvay’da yaşlı bir bayana yer vermiştim. Kadın ilk başta napıyo bu manyak der gibi baktı. Uzun bir süre durduktan sonra tekrar buyrun oturun, yorulmayın dedim. Kadın bu sefer birkaç kez teşekkür ederek oturdu.

İnince yollarında yürüdük. Hediyelik eşya dükkânlarına girdik. Arnavut kaldırımlarında yürüdük. Burası tam da İzmir Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne benzeyen bir yer. Yürüme yerleri, yemek yerleri ve çeşitli dükkânları ayrıca tarihi eski olarak aklımda kalmış olan yapıları ile Trastevere oldukça muazzam bir yer.

Trastevere’yi de gezdikten sonra, aklımızda hala Vatikan’da ki göremediğimiz yerlerin hayali ile otele ve oradan da geri dönüş yolculuğuna geçebiliriz.

VATİKAN SEYAHAT REHBERİ: Küçük Notlar

  • Metro oldukça kalabalık, bu nedenle binmeden gereken ekipmanların (para, pasaport, foto. mak, telefon gibi) emniyetini sağlayın.
  • Erkek-kadın fark etmeksizin giyim kurallarına uyulmalıdır.
  • Rehberli turlara bir şans verilmeli.
  • Kurallara mutlak suretle uyulmalı, özellikle giyim ve fotoğraf vb. ile ilgili olanlara
  • Kendinize ait bir rota belirleyin, orada belirlerim diyerek vaktinizden çalmayın.
  • Vatikan’ın tamamının 1 günde gezilmesinin ve o mimari yapı ve sanat eserlerinin incelenmesinin tamamının 1 günde mümkün olmadığını hatırlayın.
  • Baktığınız duvar resimleri ve tablolardaki kırmızı rengin hakimiyetine şaşırın ve nedenlerini düşünün. Bizce bu durum İtalya bölgesi dolayısı ile bayrağındaki kırmızı renkten kaynaklanmaktadır, gerçekten de çizimlerde çokça kırmızı renk ön plana çıkartılmıştır.
  • Buradan çıkınca ya da farklı bir günde Castel Sant’Angelo’yu ve Trastevere bölgesini ziyareti lütfen es geçmeyin.

Roma Seyahat Rehberi – Çılgın Dondurmacılar Diyarı yazımızı okumak içi bir tık yeter.

Umarım eğlenerek bir çırpıda okumuşsunuzdur. Yorumlarınız oldukça değerli, lütfen yorum bırakmayı unutmayın. Bizi instagramdan da takip edebilir. Seyahatlerimize ve günlük hayatımıza ortak olabilirsiniz.

 

Dünyayı Gezerken görüşmek dileğiyle…

 

 

 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir